Terapia głosem
Czym jest terapia głosem? Czy za pomocą głosu można poprawić swoje samopoczucie psychiczne? Jak działa głosoterapia? W jakiś dolegliwościach można zastosować taką niekonwencjonalną metodę? Czy to może działać? Z pewnością terapia głosem nie jest jest czymś intensywnie reklamowanym czy modnym, lecz osoby uczące się emisji głosu mówionego lub śpiewanego dostrzegają z czasem poprawę samopoczucia psychicznego, lepszą motywację, energię, chęć do działania. Czemu nasz mózg tak reaguje na własny głos?
Terapia głosem – głos
Głos jest instrumentem, naszą wizytówką i obrazem emocji, przeżyć, radości i problemów. Głosu nie można zostawić w domu, wysłać na urlop lub wakacje – jest zawsze z nami, w każdym momencie naszego życia. Głos służy do komunikowania się, wyrażania nas, dzięki niemu możemy głośno mówić, co nam w duszy gra. Możemy opowiedzieć lub wyśpiewać to, co leży nam na sercu. Każdy z nas posiada swój własny głos, każdy jest inny, oryginalny, charakterystyczny, ale przede wszystkim pasujący do nas (oczywiście są wyjątki). Głos świadczy o człowieku, tym co przeżywa, czego doświadcza, co czuje, myśli, co jest dla niego ważne w tym momencie. Wsłuchując się w brzmienie głosu drugiego człowieka można usłyszeć jakie emocje mu towarzyszą, w jakim jest stanie psychicznym, a nawet wywnioskować czego mu potrzeba.
Terapia głosem – co to jest?
Właściwie mowa tu o samoleczeniu głosem, gdyż to jest kluczowe w tym rodzaju terapii. Twój własny głos, nie głos nauczyciela, trenera czy nawet ukochanej osoby, lecz Twój. Głos można wykorzystać jako narzędzie służące do odkrywania Twoich prawdziwych uczuć, emocji, pragnień, marzeń czy nawet potrzeb – uwalniając swój głos możliwe staje się uwolnienie tych wszystkich myśli, które tłumisz w sobie, które Cię przytłaczają i odbierają chęć do życia. Terapia głosem polega na otwarciu krtani, rozluźnieniu ciała, głębokim oddychaniu oraz wsłuchaniu się we własny głos, w to, co organizm stara się zasygnalizować poprzez pracę krtani, strun głosowych, rezonatorów i mięśni oddechowych. Terapia głosem to odkrycie swoich uczuć, wyrażenie ich i ukojenie się brzmieniem swojego głosu. Często wiąże się z polubieniem swojego głosu, uświadomieniem sobie jego mocnych stron oraz zaakceptowaniem tego, co idealne nie jest.
Terapia śpiewem
Terapia głosem może mieć formę zajęć wokalnych – muzyka jest środkiem, który od zawsze odzwierciedlał aktualny stan, nastrój śpiewaków, stąd pieśni miłosne, piosenki wojskowe i wzywające do walki o wolność, a także wzruszające lamentacje, msze żałobne, arie przepełnione tęsknotą i bólem czy skoczne piosenki ludowe. Muzyka wyraża to, co czujemy. Wokalista ma możliwość wyboru piosenki, która aktualnie idealnie obrazuje to, co czuje, myśli i przeżywa. Jeśli czujesz smutek – z pewnością przepięknie wyśpiewasz każdy jeden dźwięk utworu, który wyraża ten stan. Gdy potrzebujesz pocieszenia – możesz wybrać przeciwnie do własnego stanu piosenkę wesołą. Terapia śpiewem nie jest żadną wielką nowością, jest czymś, co odruchowo wielu z nas stosuje, np. wówczas, gdy jadąc samochodem po rozstaniu śpiewamy smutną piosenkę i płaczemy lub wracając ze spotkania ze znajomymi wesoło sobie podśpiewujemy pod nosem. Śpiew można wykorzystać w celach terapeutycznych.
Terapia mową
Wiele osób zmagających się z chorobami psychicznymi czy zaburzeniami jak depresja, fobia, nerwica dostrzega problemy w swobodnym używaniu głosu, mówieniu czy wyrażaniu swoich myśli w sposób zrozumiały dla otoczenia. Nauka prawidłowej mowy, poprawa jej wyrazistości mogą wpłynąć pozytywnie na samopoczucie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Oswojenie się z brzmieniem własnego głosu, poznanie go, nazwanie jego cech, opisanie może sprawić, że ktoś poczuje się pewniej, nie będzie odczuwał skutków kompleksów z powodu brzmienia swojego głosu. Mówiąc głośno o swoich odczuciach, potrzebach można zdecydowanie przyspieszyć terapię w gabinecie psychoterapeutycznym. Mówiąc do siebie w sytuacjach napadu lękowego czy napadu fobii złagodzi jego przebieg. Mówienie może uspokoić, wspomóc pozytywne myślenie i poprawić stan zdrowia psychicznego.
Terapia głosem to coś, co możesz zrobić dla siebie jeśli zmagasz się z chorobami psychicznymi, zaburzeniami osobowości czy traumami – terapia głosem to możliwość jaką dajesz sobie, by wrócić do pełni zdrowia psychicznego, by poczuć się bezpieczny, spokojny, zaopiekowany, zadowolony czy spełniony. W trudnych i niepewnych czasach możesz dostrzec pogorszenie kondycji psychicznej, a nawet doświadczyć napadów paniki, ale zrób wszystko, by poczuć się lepiej. Zadbaj o siebie!