Utrata głosu – co robić?
Utrata głosu – co robić? Jak radzić sobie w sytuacji, gdy straci się głos? Jakie są metody na utratę głosu? Czy można szybko odzyskać głos? Powody utraty głosu.
Czy zastanawiałeś się, jak bardzo głos jest Ci potrzebny w codziennym życiu? Co by się działo gdybyś go stracił (choć na kilkanaście dni)? Czy myślisz, że tak trudno jest stracić głos? Pomyślisz sobie, że przecież nie pracujesz zawodowo głosem – nie jesteś prezenterem telewizyjnym, mówcą, dziennikarzem czy aktorem, nie jesteś profesjonalnym wokalistą, nie śpiewasz w zespole rockowym i chyba głos nie jest Ci aż tak potrzebny, więc w razie utraty głosu nie odczujesz jakiejś ogromnej zmiany czy różnicy w funkcjonowaniu. Nic bardziej mylnego!
Z pewnością nikt nie ma świadomości, ile słów codziennie mówi, że właściwie ciągle gadamy: do kota, czasem i do siebie, w wolnych chwilach dzwonimy do przyjaciółki lub chłopaka/dziewczyny, odbieramy telefony od dzwoniących z ofertami, śpiewamy sobie pod prysznicem lub w aucie, witamy się z sąsiadami na klatce schodowej, zagadujemy sprzedawcę w sklepie, odpowiadamy przypadkowemu przechodniowi na pytanie, zamawiamy telefonicznie jedzenie lub taksówkę – właściwie ciągle mówimy, używamy głosu, choć tylko część z nas pracuje nim zawodowo.
A co stałoby się gdybyś utracił głos?
Wokół zapanowałaby cisza… świat stałby się troszkę bardziej szary i bezbarwny… słyszałbyś jedynie stukanie w klawiaturę komputera, bo dostrzegłbyś jak często musisz się komunikować z ludźmi i w razie utraty głosu, nie pozostaje nic innego jak wykorzystywanie współczesnych technologii – smsy, pisanie wiadomości na FB itp.
Niby to „tylko głos”, a jednak życie stałoby się mniej wygodne i trudniejsze – za każdym razem musiałbyś każą swoją myśl skracać do minimum, ciągłe pisanie, nie mógłbyś rozstawać się z telefonem, tabletem, laptopem czy choćby kartką papieru i długopisem, w Twojej głowie tworzyłyby się kłęby niewypowiedzianych myśli… a piosenki? Słysząc w radio swoją ukochaną melodię nie mógłbyś jej zanucić. Uwierz, że jest to koszmarem.
Czy łatwo stracić głos?
Niestety tak – nieprzestrzeganie higieny głosu, niewłaściwa emisja głosu, nadwyrężanie aparatu głosowego, osłabienie odporności, brak szalika i czapki w okresie jesienno – zimowym, wychodzenie z treningów zgrzanym, zbyt mało płynów, za dużo krzyku, stres, jesienna depresja – to tylko niektóre z czynników, które mogą doprowadzić do chorób krtani, a w rezultacie do zupełnej utraty głosu. Bardzo często utrata głosu jest skutkiem przemęczenia lub wychłodzenia krtani.
Jak zapobiegać utracie głosu?
Zatroszcz się o swoje zdrowie, pij dużo ciepłych napojów, nawilżaj gardło oraz dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w swoim mieszkaniu. Jak dbać o głos? – zachęcam do lektury posta na ten temat.
Co zrobić, gdy się straci głos?
Milczenie jest najlepszym lekarstwem. Oczywiście, jeżeli czujesz, że to coś poważnego, to udaj się do lekarza. Dodatkowo należy intensywnie nawilżać gardło.
Utrata głosu – suplementacja
Co stosują profesjonalni wokaliści w sytuacji utraty głosu?
Wit. A oraz E, wit. C (w dużych ilościach), wit. D3, kwas hialuronowy, rutyna, escyna, preparaty mukolityczne, nawilżające płukanki do gardła, tabletki do ssania (silnie nawilżające) oraz środki przeciwzapalne (ibuprofen/paracetamol), a także dodatkowo inhalacje nawilżające oraz siemię lniane i ziołowe herbatki.
Utrata głosu jest czymś, co może dotknąć każdego z nas i dopiero wtedy można docenić umiejętność mówienia (w przypadku wokalistów również śpiewania). Niestety utrata głosu może mieć koszmarne skutki nie tylko zdrowotne, ale również psychiczne – długotrwały brak głosu może przyczynić się do obniżenia nastroju, a w efekcie doprowadzić do niskiej samooceny, problemów z motywacją, aktywnością życiową, a nawet depresji i innych problemów psychicznych (z powodu braku możliwości swobodnego komunikowania się z otoczeniem).
Dla Twojego organizmu rozpoczął się trudny okres w ciągu roku, gdy jest szczególnie narażony na różne choroby, dlatego w tym jesienno–zimowym okresie zadbaj o swój głos!