Jak nie wstydzić się śpiewać?
Jak nie wstydzić się śpiewać? Czy możesz uczyć się śpiewu, gdy tak bardzo krępujesz się śpiewać przed kimkolwiek? Obawiasz się, że przed nauczycielem śpiewu też będziesz odczuwać wstyd, stres i zdenerwowanie? Wstydzisz się śpiewać i boisz się, że to dyskwalifikuje Cię na start? Myślisz, że znani wokaliści nigdy nie krępowali się śpiewać przed rodziną, znajomymi czy w gronie znajomych? Sądzisz, że wstyd przed śpiewaniem jest czymś naprawdę dziwnym i ten problem dotyczy tylko Ciebie? Dowiedz się więcej na temat wstydu w czasie śpiewania.
Jak nie wstydzić się śpiewać – objawy wstydu przed śpiewaniem
Na początku zastanówmy się, jak objawia się wstyd przed śpiewaniem. Będąc sam w zaciszu domowym i mając pewność, że nikt nie słyszy Twoich śpiewów, jesteś najlepszym prysznicowym wokalistą – bawisz się głosem, cieszysz śpiewaniem i czujesz się dobrze, zaś gdy nagle dostrzeżesz, że jednak ktoś mógł Cię usłyszeć, wówczas czujesz się zawstydzony i najchętniej zapadłbyś się pod ziemię. Gdy podczas letniego grilla znajomy bierze gitarę i zaczyna śpiewać zachęcając Ciebie do towarzyszenia, wówczas czujesz jak nagle robi Ci się gorąco, jak dłonie zaczynają drżeć i najchętniej wróciłbyś do domu. Najgorsze, gdy ktoś przypadkiem usłyszał, że jednak troszkę potrafisz śpiewać i zachęca Cię: zaśpiewaj coś. To spełnienie Twoich największych koszmarów! Co masz zaśpiewać? Jak? Myślisz od razu, że nie jesteś przygotowany, przecież Twój wykon nie nadaje się to do publicznego pokazywania, z pewnością wszyscy pomyślą, że masz brzydki głos i takie śpiewanie przed ludźmi jest czymś bardzo dziwnym. Próbujesz na milion sposobów wykręcić się z tego mini koncertu dla znajomych. Nie widzisz w tym szansy na dobrą zabawę czy możliwość pokazania swoich umiejętności przed znajomymi, lecz jedynie traktujesz to jako powód do wstydu. Naprawdę bardzo się wstydzisz i naprawdę nie chcesz tego robić. Kochasz śpiewać, ale nie potrafisz śpiewać, gdy ktoś słyszy.
Jak nie wstydzić się śpiewać? Czy Tylko Ty się wstydzisz śpiewać?
Zdecydowana większość osób wstydzi się śpiewać przed innymi, szczególnie gdy nie czują się perfekcyjnymi wokalistami i nie posiadają doświadczenia z wystąpieniami publicznymi. To jest zupełnie naturalne, nie chcemy przed nikim odkrywać swoich słabości. Gdy nie mamy pewności, że naprawdę dobrze śpiewamy, wówczas chcemy śpiewać jedynie w czterech ścianach. Dopiero po wejściu na pewny poziom wokalny następuje moment, że chętniej pokazujemy coś, do czego doszliśmy ciężką pracą. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę okoliczności w jakich mamy śpiewać – tutaj niezależnie od poziomu wokalisty może nastąpić blokada i uczucie wstydu, które nie jest czymś złym, lecz właśnie świadczy o świadomości pracy głosem i wiedzy, że muszą zostać spełnione pewne warunki, by utwór został wykonany na odpowiednim poziomie.
Czy wokaliści wstydzą się śpiewać? Osobiste wyznania nauczycielki śpiewu
Profesjonaliści wstydzą się śpiewać, gdy nie są spełnione odpowiednie warunki zewnętrzne – atmosfera, scena, publiczność czy perfekcyjnie przygotowany repertuar. Czy ja wstydzę się śpiewać? Generalnie nie jest łatwo zachęcić mnie do publicznego zaśpiewania czegoś spontanicznie. Niejednokrotnie będąc w gronie nowych znajomych, gdy ktoś dowiadywał się, czym się zajmuję, padała prośba żebym coś zaśpiewała – naprawdę ktoś myśli, że siedzą w pubie będę ot tak sobie śpiewać arię operową? Nieraz zdarzało się, że na siłowni ktoś poprosił żeby coś zaśpiewała – spocona, zmęczona i nastawiona na wysiłek fizyczny, a nie na dostarczanie odpowiednich przeżyć artystycznych. Zawsze wtedy odmawiam. Nie śpiewam, gdy nie jestem rozśpiewana, gdy nie jestem w miejscu do tego przeznaczonym, kiedy czuję się zmęczona i zwyczajnie nie mam na to ochoty. Można powiedzieć, że wstydzę się śpiewać, gdy nie jestem do tego odpowiednio przygotowana, nastawiona psychicznie i nie mam pewności, że mój śpiew zachwyci. W przeciwieństwie do osób, które nigdy nie uczyły się śpiewu i nie są profesjonalistami mam świadomość swoich umiejętności, więc nie reaguję na zaczepki typu: jasne, jasne, pewnie nie umiesz nic zaśpiewać, tylko niby wielce jesteś śpiewaczką. Wówczas odpowiadam, że jeżeli ktoś chce tak myśleć, to proszę bardzo, bo ja znam swoją wartość jako wokalistki. Nie pozwól by skrępowanie wpłynęło na Twoja samoocenę – masz prawo odmawiać zaśpiewania czegoś.
Jak nie wstydzić się śpiewać? Rada
Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić jest rozpoczęcie nauki śpiewu (jeżeli jeszcze tego nie robisz), gdyż nauczyciel śpiewu to najlepsza osoba i idealne warunki, by próbować przełamywać własne kompleksy, lęki i właśnie ten wstyd. Najpierw musisz otworzyć się przed jedną osobą, a dopiero później poczujesz się gotowy, by zaśpiewać przed szerszym gronem.
Zdobycie wiedzy i umiejętności wokalnych przyczyni się do tego, że zwyczajnie poczujesz się pewniej z własnym głosem.
Dostrzeżenie zmian we własnym głosie, postępów spowoduje, że z radością będziesz chciał się chwalić tym, do czego doszedłeś tylko dzięki zaangażowaniu, pracowitości, wytrwałości i systematyczności. Świadomość, że coś się robi dobrze to podstawa, by pokonać stres. Dodatkowo wsparcie pedagoga, możliwość rozmowy o swoich lękach i otrzymywanie dobrych porad – to klucz do zlikwidowania wstydu przed śpiewaniem.