Nauka śpiewu dla opornych
Nauka śpiewu dla opornych to artykuł przeznaczony dla tych, którzy uważają się za beznadziejne przypadki w kontekście śpiewania, strasznie fałszują, mają problemy z poczuciem rytmu, posiadają brzydki i skrzeczący głos, brzmią jak żaba, krasnal czy kosmita – oczywiście według swojej własnej, subiektywnej oceny. Zastanawiasz się, czy warto w Twoim przypadku rozpocząć naukę śpiewu? Co zyskasz ucząc się śpiewu? Jak wygląda nauka śpiewu w przypadku osób, które są bez talentu czy jakichkolwiek predyspozycji wokalnych?
Nauka śpiewu dla opornych – czy jesteś oporny?
Zastanawiasz się, jak rozpoznać kogoś, kto nie posiada talentu muzycznego czy wokalnego i czy należysz do osób ekstremalnie opornych w dziedzinie wokalistyki? Oto kilka zagadnień, na które warto zwrócić uwagę, by uzyskać informacje na temat swojego aktualnego poziomu wokalnego.
- Czy fałszujesz (fałszowanie – śpiewanie wysokości dźwięku innej niż planowana/wymagana w piosence)?
- Nie potrafisz rozróżnić dźwięku wysokiego od niskiego?
- Nie potrafisz zaśpiewać dobrze nawet wlazł kotek ani sto lat?
- Klaskanie do rytmu piosenki sprawia Ci problem?
- Gdy śpiewasz to inni sugerują, że powinieneś zaprzestać tej aktywności?
Jeżeli na 100% pytań odpowiedziałeś pozytywnie – gratuluję – jesteś ekstremalnie opornym przypadkiem, ale nic straconego.
Nauka śpiewu dla opornych – poradnik przed pierwszą lekcją
Chciałbyś nauczyć się śpiewać, lecz masz uzasadnione obawy, że w czasie pierwszej lekcji śpiewu możesz usłyszeć zbyt wiele krytyki lub co gorsza zostaniesz kulturalnie poproszony o nie katowanie otoczenia swym śpiewem i pilne opuszczenie sali? Spokojnie, z pewnością taki scenariusz się nie wydarzy. Jeśli jesteś opornym przypadkiem warto, być uświadomił sobie kilka podstawowych zasad, jak zachowywać się w czasie pierwszego spotkania z nauczycielem śpiewu, by nie pogrążać się jeszcze bardziej, a mówiąc poważnie – byś to Ty czuł się komfortowo, a nauczyciel mógł skupić się na przekazywaniu Ci wiedzy, a nie pocieszaniu Cię.
- Nie strasz nauczyciela od wejście do Akademii Śpiewu lub innej szkoły.
- Nie narzekaj ciągle na swój głos – pozwól, by nauczyciel sam zdiagnozował Twój głos
- Upewnij się, że oddajesz swój głos w ręce profesjonalisty z odpowiednim doświadczeniem
- Przed lekcją śpiewu nie trenuj na własną rękę, nie ćwicz z filmikami na YouTube – przyjdź ze świeżym głosem
- Nie stresuj się, postaraj się uspokoić i opanować emocje
- Nie pozwól sobie na słowotok, słuchaj nauczyciela
- Bądź pokorny, a nie roszczeniowy – atmosfera w czasie lekcji jest ważna
- Rozmawiaj z nauczycielem o swoich obawach i lękach, ale niech zajęcia nie przerodzą się w psychoterapię
- Słuchaj uważnie poleceń
- Nie używaj sformułowań: ale fałszuję, jest fatalnie, śpiewam koszmarnie itp. – jeśli będzie bardzo źle, nauczyciel z pewnością Cię o tym poinformuje i wskaże odpowiednie ćwiczenia
- Nie podkreślaj ciągle tego, jak brzydki masz głos – nie bądź irytujący
- Zaufaj swojemu nauczycielowi, zaangażuj się w zajęcia, ale daj sobie czas
Nauka śpiewu dla opornych – lekcja śpiewu
Oczywiście są nauczyciele, którzy nie współpracują z trudnymi przypadkami. Poszukując nauczyciela śpiewu warto odnaleźć takiego, który nie przeprowadza przesłuchań. W Akademii Śpiewu każdy może umówić się na zajęcia wokalne, niezależnie od poziomu czy oporności muzycznej czy wokalnej;) Pierwsza lekcja to określenie problemów głosowych oraz ustalenie planu działania oraz stawianie pierwszych wokalnych kroków. Lekcja śpiewu w przypadku osób opornych niewiele różni się od klasycznej lekcji śpiewu, ewentualnie może wymagać więcej cierpliwości ze strony ucznia i nauczyciela. Chcesz nauczyć się śpiewać? Warto spróbować! Śpiewanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a jeśli naprawdę koszmarnie fałszujesz, wówczas również i dla Twojego otoczenia;)