Jak mieć bardziej męski głos?
Zastanawiasz się, jak mieć bardziej męski głos? Chcesz brzmieć jak prawdziwy mężczyzna? Marzysz o niskim i głębokim głosie? Chcesz, by Twój głos idealnie pasował do Twojej osobowości? Jak ćwiczyć głos, by brzmiał bardziej męsko? Jakie ćwiczenia powinien wykonywać każdy mężczyzna, by mówić lepiej?
Męski głos
Męski głos stereotypowo uważany jest za ten niski, głęboki, mocno dudniący, ale też silny, wytrzymały i donośny. Myśląc o męskim głosie nasza wyobraźnia podpowiada nam brzmienie klasycznego basa (niski głos męski) lub ewentualnie basa – barytona. Taki głos musi być mocny, ale nie powinien być krzykliwy, stanowczy, ale przyjemny dla ucha, silny, lecz równocześnie miękki i ciepły. Idealnym głosem jest głos, który określa się mianem radiowego. Najbardziej rozpoznawalnymi głosami męskimi są w Polsce: Stanisław Olejniczak, Tomasz Knapik oraz Maciej Gudowski. I nic dziwnego – głosy te posiadają wszystkie cechy niezbędne do tego, by określać je mianem: prawdziwie męskich głosów. Męskie głosy powinny brzmieć niżej niż damskie, stąd ogólne dążenie większości mężczyzn do obniżenia swojego głosu.
Jak mieć bardziej męski głos? Czy wyższy głos nie jest męski?
Niski głos zdecydowanie jest zaletą, ułatwia wiele spraw w życiu, sprawia, że mężczyzna odbierany jest jako osoba inteligentna, elokwentna, oczytana, kompetentna, decyzyjna, zdecydowana, pracowita czy pewna siebie. Brzmienie głosu zależy jednak od budowy krtani oraz fałd głosowych, czy więc mężczyzna posiadający struny głosowe charakterystyczne dla tenora (wysoki głos męski) czy barytona nie może brzmieć męsko? Każdy głos można do pewnego stopnia obniżyć, ale nie jest to jedynie kwestia samej wysokości dźwięku mowy, lecz brzmienia, czyli rezonansu. Nawet ktoś, kto posiada naturalnie wyższy głos stosując odpowiednie zabiegi może sprawić, iż głos będzie brzmiał głębiej, dojrzałej czy poprawi się jego nośność. Wielu aktorów nie może pochwalić się biologicznie niskim głosem, a jednak nikt nie ośmieli się podważyć „męskości” ich mowy, jak np. Mateusz Damięcki, Antoni Królikowski czy Piotr Adamczyk. Każdy głos można odpowiednio zmodyfikować, by pomimo budowy aparatu głosowego wydawał się niższy czy właśnie bardziej męski.
Jak mieć bardziej męski głos? Ćwiczenie
Chcesz mieć męski głos? Oto kilka zasad, które musi spełnić każda osoba, która chce poprawić brzmienie swojego głosu i nadać mu głębię oraz moc:
- Podparcie oddechowe
- Aktywne dolne rezonatory
- Brak napięć w krtani
- Zdrowe struny głosowe
- Luźna, ale aktywna postawa ciała
- Odpowiednie nastawienie psychiczne
- Świadomość własnych ograniczeń głosowych
Ćwiczenie na uzyskanie męskiego brzmienia głosu
Stań w lekkim rozkroku, rozłóż dłonie szeroko i zacznij spokojnie oddychać. Gdy poczujesz, że Twój oddech się pogłębił, zacznij się przeciągać i głośno ziewać. W czasie ziewania naturalnie krtań opada, a gardło się otwiera – właśnie dlatego, gdy ktoś ziewa zaczyna brzmieć tak głęboko, nisko, a mowa staje się niezrozumiała, to właśnie wskutek przesadnego otwarcia gardła i obniżenia krtani. Ten zabieg profesjonalnie nazywa się wziewam i wykorzystuje się go zarówno w nauce śpiewu jak i emisji głosu mówionego. Gdy już usłyszysz jak brzmi Twój głos w czasie ziewania, postaraj się naśladować to brzmienie i mówić ziewająco. To pierwszy krok do uzyskania głębszej barwy głosu.
Głos ludzki jest niezwykle ciekawym, ale też elastycznym instrumentem, dlatego będąc świadomym jego możliwości można wpływać na zmianę brzmienia. Można wytrenować bardziej męską mowę, lecz najskuteczniej i najbardziej bezpiecznie robić to z pomocą specjalisty.