Jak przygotować się do nagrania podcastu?
Jak przygotować się do nagrania podcastu? Czy podcasterzy rozgrzewają specjalnie głos oraz aparat artykulacyjny przed nagraniem odcinka? Jakie elementy mają znaczenie dla jakości nagrania? Czy warunkiem do stworzenia dobrego odcinka podcastu jest szczegółowy scenariusz oraz perfekcyjna dykcja? Czy osoby z wadami wymowy mogą zostać twórcami podcastów? Jakie błędy popełniają twórcy podcastów?
Jak przygotować się do nagrania podcastu – podstawy
Zanim przystąpisz do nagrywania podcastu najpierw powinieneś określić główną tematykę kanału, jego formę, do kogo planujesz mówić oraz cel podcastu. Oczywiście z czasem odcinki mogą przybierać inną strukturę, a także koncepcja może ulec zmianie, lecz warto ustanowić swoją bazę, punkt wyjścia. Warto, by wszystkie odcinki posiadały jakieś drobne elementy wspólne – np. Charakterystyczne przywitanie, słowo wstępu czy unikatowe słownictwo (można śmiało pobawić się w słowotwórstwo). Nie obawiaj się wyjść ze znanych Ci schematów, wykreować swój własny świat do którego zaprosisz swoich słuchaczy. Podcast jest Twoim dziełem i rozpoczynając swoją przygodę z nagrywaniem podcastu możesz stworzyć go tak, jak tylko masz ochotę.
Jak przygotować się do nagrania podcastu – zanim nagrasz odcinek zapoznaj się z poradnikiem
- Odcinek nagrywaj tylko wtedy, gdy masz na to ochotę – nie narzucaj sobie konkretnego terminu czy dnia, gdy musi pojawić się nowy odcinek.
- Daj sobie czas na przemyślenie tematów, anegdot oraz charakteru danego odcinka – nie musisz zapisywać każdego słowa, które planujesz wypowiedzieć, ale plan, krótki scenariusz jest podstawą.
- Usiądź do nagrywania odcinka, gdy masz odpowiednie warunki, nikt Ci nie przeszkadza i czujesz, że masz energię, by stworzyć coś wyjątkowego.
- Nie nagrywaj odcinków po całym dniu pracy, zmęczony czy w złym humorze.
- Przed nagrywaniem odcinka zjedz ciepły posiłek stosując zalecenia „diety wokalnej”.
- Pamiętaj o rozgrzaniu aparatu artykulacyjnego, oddechowego, rezonacyjnego oraz o przeczytaniu kilku łamańców językowych.
- Jeśli posiadasz dokładny scenariusz odcinka, przeczytaj go bardzo wolno, skupiając się na dobrej dykcji oraz mocnym otwieraniu ust.
- Zaznacz akcenty, zdania kluczowe oraz wdechy w bardziej problematycznych miejscach.
- Próbnie nagraj odcinek, nawet używając telefonu, a następnie odsłuchaj i dokonaj analizy.
- Popraw dziwnie brzmiące zdania, nieskładne wypowiedzi oraz ewentualne błędy, które dostrzegasz w wyniku analizy próbnego nagrania.
- Podcast nagrywaj bez świadków czy rodziny za ścianą.
- Nagranie twórz tylko wtedy, gdy posiadasz odpowiedni zapas czasu w razie konieczności robienia poprawek.
- Nie obawiaj się dygresji, osobistych dopowiedzeń, a nawet komentowania nagle pojawiających się hałasów zza okna czy niespodziewanej wizyty dziecka lub psa w pokoju, Twoi słuchacze chcą poznać prawdziwego Ciebie.
- Nie trzymaj się kurczowo scenariusza, pozwól by odcinek sam się pisał w trakcie jego nagrywania.
- Unikaj błędów innych twórców podcastów – ucz się na cudzych błędach
Popularne błędy w podcastach
- Monotonny sposób mówienia.
- Zbyt szybka lub zbyt wolna mowa.
- Liczne wady wymowy.
- Świszczenie, szumienie, gwizdanie, mlaskanie, wzdychanie.
- Zbyt głośne wdechy, sapanie lub zadyszka.
- Nieodpowiednio dostosowane wielkości wdechów do długości zdań.
- Brak pauz.
- Nadużywanie jakichkolwiek środków mających na celu zaciekawienie słuchaczy, np. okrzyki, zmiany tonu mowy, aktorski ton, naśladowanie odgłosów lub sposobu mowy
- Nieodpowiednio dostosowany sposób mówienia do treści – sztuczny patos wypowiedzi, mowa moralizatorska, ton mędrca, zmanierowany sposób wypowiedzi i wiele innych.
- Hiperpoprawność szczególnie w wyrazach z głoskami nosowymi ą oraz ę (bęęędęęęę zamiast bende).
- Niedokładności dykcyjne i zjadanie końcówek (czymam zamiast trzymam, iś zamiast iść, jes zamiast jest)
- Zbyt cicha mowa.
- Częste używanie uzupełniaczy w formie yyy, eeee, mmmmm, eem.
- Mało atrakcyjny sposób mówienia, brak swobodnego wyrażania swoich myśli oraz odpowiedniej energii.
- Stosowanie interpunkcji w mówię, czyli pauzy, opadający lub wznoszący kierunek mowy w nielogicznych miejscach w zdaniu.
- Zbyt skomplikowane i złożone zdania.
- Mowa niedbała, leniwa, niestaranną, a nawet bełkotliwa.
- Nosowanie, mówienie z zaciśniętą krtanią, matowa barwa głosu.
- Brak odpowiedniego akcentowania wyrazów oraz segmentów wypowiedzi.
- Brak troski o sposób wypowiadania się, poprawność językową lub wyrazistą mowę.
Jak przygotować się do nagrania podcastu?
Nagrywanie odcinka podcastu powinno wiązać się z odpowiednim przygotowaniem zarówno merytorycznym, jak i emisyjno – dykcyjnym. Mowa to jedyne narzędzie, jakim posługuje się twórca podcastu, dlatego umiejętności z zakresu emisji głosu i dykcji, a także stosowania poprawnej polszczyzny w mowie są niezwykle pożądane u podcastera. Mowa pisana i werbalna kierują się często własnymi, odmiennymi zasadami, a wiele osób ma zasłyszane błędy językowe, nie potrafi dobrze akcentować, a nawet wypowiadać niektórych słów lub permanentnie stosuje w sposób niewłaściwy wyrażenia lub łączy kilka zwrotów w jeden (jak np. Z popularnym w każdym bądź razie). Piękne mówienie wymaga zdobycia nowych kompetencji z zakresu emisji głosu mówionego i dykcji, lecz jest to wysiłek, który może przynieść wiele korzyści dla samego twórcy oraz zdecydowanie podnieść poziom podcastu.