Dlaczego niektórzy uczą się śpiewu latami?

Dlaczego niektórzy uczą się śpiewu latami?

Dlaczego niektórzy uczą się śpiewu latami? Czemu dzielnie uczęszczają na zajęcia wokalne? Czy trzeba uczyć się tak długo śpiewu? A może to kwestia braku talentu czy dobrego nauczyciela? Dlaczego u niektórych osób nauka śpiewu trwa tak długo? Jakie są powody tego, że ktoś uczy się śpiewu wiele lat i nie rezygnuje z zajęć wokalnych? Być może to Ty uczysz się śpiewu już jakiś czas, a może to ktoś z Twoich bliskich od dłuższego czasu regularnie uczęszcza na lekcje śpiewu i chcesz zrozumieć pobudki, jakie nim kierują lub zaczynasz przygodę ze śpiewem i obawiasz się, że to zajmie taki kawał czasu. Dowiedz się, dlaczego niektórzy uczą się śpiewu latami i rozwiej swoje wątpliwości.

 

Dlaczego niektórzy uczą się śpiewu latami? Problemy wokalne

Oczywiście pierwszym powodem może być poziom wokalny od którego startuje osoba, która zaczyna uczyć się śpiewu – jeśli naukę śpiewu rozpoczyna ktoś, kto nie posiada dobrego słuchu muzycznego, w jego domu się nie śpiewało, grało ani nawet nie słuchało dobrej muzyki, ma duże problemy z emisją głosu lub nawet choroby krtani lub fałd głosowych – wówczas nauka może faktycznie trwać kilka lat. Duże problemy oddechowe, silne napięcia krtani, brak aktywizacji konkretnych przestrzeni rezonacyjnych, szczękościsk i inne problemy zdecydowanie mogą wydłużyć czas nauki. Dodatkowo jeśli ktoś pragnie, by jego śpiew był dobry technicznie, wręcz idealny, wtedy dopracowanie wszelkich szczegółów wymaga czasu. Duże problemy wokalne mogą być powodem tego, dlaczego ktoś uczy się śpiewu od lat.

 

Dlaczego niektórzy uczą się śpiewu latami? Przesadny perfekcjonizm

Perfekcjoniści nie mają łatwego życia – każda skaza, małe potknięcie, nieidealny dźwięk, nieprecyzyjna intonacja, drobny szczegół mogą sprawiać, że wciąż nie czują się “gotowymi wokalistami” i tak mijają miesiące i lata, by osiągnąć satysfakcjonujący poziom wokalny. Niestety w takich przypadkach często nie jest możliwe dotarcie do takiego poziomu, który będzie wystarczająco dobry.

 

Dlaczego niektórzy uczą się śpiewu latami? Przyzwyczajenie

Niektóre osoby chodzą na lekcje śpiewu z przyzwyczajenia – po kilku miesiącach można wytworzyć nawyk, odruch, może to dotyczyć wszystkiego od porannego mycia zębów, oglądania seriali w czasie posiłków, wieczornego przeglądania tiktoka w łóżku aż po fitness, siłownię, naukę tańca czy właśnie śpiewu. Przyzwyczajenia są dobre, sprawiają, że w naszym życiu, nad którym czasem nie mamy kontroli, które się zmienia wbrew naszej woli – jest coś stałego i niezmiennego. Potrzebujemy naszych przyzwyczajeń i nawyków, by w chwilach słabości, kryzysów, gdy sypie się świat – móc się na czymś oprzeć i odbudować go od nowa. Pasje, hobby, przyzwyczajenia są naszymi kołami ratunkowymi, gdy dzieje się coś złego.

 

Dlaczego niektórzy uczą się śpiewu latami? Nauczyciel śpiewu

Czasem nie chodzi o samą naukę śpiewu, lecz o człowieka. Nie wiem jak Ty, ale ja czasem korzystam z pewnych usług, uczęszczam na różne zajęcia nie tylko dlatego, że potrzebuję, lecz przede wszystkim dlatego, że spotkałam na swojej drodze kogoś, kto jest takim słoneczkiem w moim życiu, kto sprawia, że czuję się akceptowana, zrozumiana, ważna, wyjątkowa czy wartościowa, kto na mnie dobrze wpływa, kto ma w sobie pozytywną energię i dzieli się nią ze mną. Nauczyciel śpiewu czasem staje się psychologiem, coach’em motywacyjnym, słuchaczem oraz przyjacielem. Nic dziwnego, że ktoś nie ma ochoty zrezygnować z nauki śpiewu, jeśli czuje się dobrze w towarzystwie swojego trenera wokalnego i widzi, jak wiele korzyści daje mu kontakt i rozmowy z nauczycielem śpiewu.

 

Powodów dlaczego niektórzy uczą się śpiewu latami może być wiele.

Najważniejsze jest to, by każdy robił to, co sprawia mu przyjemność i napełnia pozytywną energią.

Nie oceniaj, nie szukaj negatywnych stron, nie wyśmiewaj czy nie krytykuj kogoś, kto walczy o siebie, spełnienie marzeń czy szczęście w życiu. Jeśli ktoś kocha uczyć się śpiewu, uczęszczać na zajęcia, rozmawiać o śpiewie (i nie tylko), czuć, że trener wokalny opiekuje się nim, poprawia sobie tym samopoczucie i poprawia jakość życia – nie krytykuj. Każdy ma prawo robić to, na co ma ochotę – Ty też;) Chcesz uczyć się śpiewu do emerytury, bo daje Ci to radość – zrób to i nie zważaj na tych, którzy Cię krytykują. Dbaj o siebie!