Jak mieć czysty głos?

Jak mieć czysty głos? To pytanie zadaje sobie wiele osób, nie tylko wokaliści czy osoby rozpoczynające naukę śpiewu, lecz również osoby, których aktywność wokalna kończy się na zaśpiewaniu “Sto lat” lub karaoke w czasie imprezy. Na początku zastanówmy się, czym właściwie jest czysty głos, gdyż każdy może interpretować to odmiennie, a dopiero później odkryjemy, co jest powodem tego, że głos nie jest czysty i jak temu zaradzić. Gotowy? To wspólnie zgłębmy temat czystego głosu.

Co to jest czysty głos?

Czysty głos można rozumieć dwojako – jako odpowiednią intonację, czyli wydobywanie dźwięku czystego, o dobrej wysokości lub jako śpiewanie (lub mówienie) bez chrypki, szmerów czy innych zaburzeń.

Czysty głos, rozumiany jako brak fałszu to oczywiście kwestia słuchu muzycznego, ale również mając nieprawidłową emisję głosu lub próbując śpiewać dźwięki przekraczające skalę głosu, można utracić “czysty głos” i zwyczajnie fałszować. Jeżeli posiadasz słuch, jesteś pewny, że nie przekraczasz skali głosu, wówczas problem leży w technice wokalnej, w nadmiernym napięciu krtani, która zaciska się tak mocno, że utrudnia swobodną pracę strun głosowych i nie jest możliwe wydobycie wyższych dźwięku. Zbyt mała aktywność dolnych rezonatorów, odcięcie głosu od oddechu, brak podparcia oddechowego, mogą skutkować tym, że niskie dźwięki stanowią problem.

Czysty głos jako samo jego brzmienie to sprawa jedynie emisji głosu – praca fałd głosowych, zdrowie narządów głosotwórczych oraz odpowiednia technika. Najczęstszym powodem braku “czystego głosu” jest chrypka, pojawia się ona nie tylko wtedy, gdy jest stan zapalny, choroba, ale również wskutek przemęczenia głosu, nadmiernych napięć, długotrwałego krzyku, śpiewania przekraczając skalę głosu, nie przestrzegania higieny głosu (a szczególnie diety wokalnej) czy problemów zdrowotnych takich jak: krzywa przegroda nosowa, refluks czy guzki śpiewacze.

 Jak mogę sprawdzić, co jest powodem mojego nieczystego głosu?

Jeżeli mówimy o przypadku, gdy fałszujesz każdy profesjonalny muzyk jest w stanie ocenić poziom Twojego słuchu muzycznego, gdy zaś wykluczysz problem ze słuchem muzycznym, wówczas już będzie konieczne spotkanie z nauczycielem śpiewu, który oceni Twoją skalę oraz technikę i wyjaśni powody braku czystego śpiewania.

Gdy męczy Cię problem nieczystego głosu jako zachrypniętego, najpierw udaj się do lekarza foniatry, który oceni stan narządów głosotwórczych, wykluczy choroby i znajdzie przyczynę tego, że Twój głos nie brzmi czysto. Po wizycie u lekarza, z diagnozą, warto rozpocząć pracę nad prawidłową emisją głosu, by nauczyć się panować nad głosem i zmienić swoją barwę głosu oraz poznać ćwiczenia, które pomogą Ci wypracować czysty głos.

Warto mieć czysty głos – dopiero wtedy śpiewanie i mówienie, może dawać radość nie tylko Twoim słuchaczom, lecz przede wszystkim Tobie;)