Nie musisz być gwiazdą

Nie musisz być gwiazdą

Zdecydowanie nie musisz być gwiazdą!

Wiele osób uważa, że do profesjonalnej nauki śpiewu mają prawo jedynie osoby, które planują wielką karierę: występy w telewizji, castingi do różnego rodzaju programów rozrywkowych, koncerty czy nagrywanie płyty. W ich przekonaniu indywidualne zajęcia wokalne to przywilej jedynie dla tych “utalentowanych”. Idąc tym tokiem myślenia, jeżeli czymś się zajmuję poważnie, to muszę być sławny, pokazywać się, zostać celebrytą.

Uwielbiam sport, siłownię, fitness, prowadzę zdrowy tryb życia. Czy to oznacza, że muszę zostać znaną trenerką, gwiazdą promującą suplementy diety lub modelką?
Mogę pod okiem profesjonalnego trenera ćwiczyć dla własnego zdrowia, sylwetki i satysfakcji. I w zupełności mi to wystarczy.

Moi uczniowie czasem skarżą się na swoich najbliższych, że gdy dowiadują się o lekcjach śpiewu, wtedy dopytują, czy ci planują rozpocząć karierę wokalną. Wielkie zdziwienie wzbudza informacja, że trenują swoją emisję głosu dla siebie samych: dla dobrej kondycji aparatu głosowego, odpowiedniego dotlenienia, poprawy słuchu muzycznego i świadomości, że zwyczajnie potrafią śpiewać i panować nad głosem.

Presja otoczenia to coś, co często niszczy radość nauki. Komentarze bliskich i znajomych czasem powodują, że pojawia się niepewność, czy rzeczywiście to ma sens.

I choć nigdy nie zostanę trenerką czy modelką, to lubię czas treningów. Czuję, że robię wtedy coś tylko dla siebie. To moja chwila, gdy mam prawo na odrobinę egoizmu. Ty również możesz korzystać z profesjonalnej pomocy i nie czuj presji, że musisz zostać gwiazdą i występować. Jesteś w tej komfortowej sytuacji, że NIC NIE MUSISZ: możesz rozwijać się w takim tempie, na jakie pozwala Ci organizm, możesz ćwiczyć gdy masz ochotę, a gdy nadchodzi gorszy dzień, wtedy zwyczajnie odpoczywasz.

Zarówno Ty jak i Twój nauczyciel nie czujecie presji terminu do którego musisz opanować zasady emisji głosu, repertuar i ruch sceniczny. Możesz spokojnie się uczyć, nigdzie nie śpieszyć i cieszyć się tym, co masz. Doceniać każdą chwilę lekcji.

Pamiętaj!
Nie musisz być gwiazdą! Bądź jedynie szczęśliwym i zaangażowanym uczniem, a spełnią się Twoje marzenia o pięknym głosie;)