Od kiedy można śpiewać piosenki świąteczne i kolędy?

Od kiedy można śpiewać kolędy i piosenki świąteczne?

Od kiedy można śpiewać kolędy i piosenki – to jedno z pytań, które w najbliższym czasie będą niepokoić wielu młodych muzyków i wokalistów. Jak wiadomo repertuar świąteczny jest naprawdę bogaty: piosenki świąteczne, kolędy tradycyjne, pastorałki czy najnowsze hity świąteczne. Jest wiele przepięknych piosenek świątecznych zarówno tych popularnych, które w grudniu usłyszymy w radio, jak i tych, które zostały zapomniane, a z pewnością są warte tego, by znów rozbrzmiewały, polskie kolędy są bezsprzecznie jedynymi z najpiękniejszych i również jest ich całkiem sporo, oczywiście nie można zapomnieć o pastorałkach oraz najnowszych trendach w dziale świątecznych piosenek. Skoro repertuar jest tak bogaty to od kiedy można śpiewać kolędy i piosenki świąteczne, by zdążyć się muzycznie przygotować do Świąt i poznać jak najwięcej pięknych utworów? Właściwe przygotowanie muzyczne, techniczne kolęd i piosenek świątecznych wymaga również czasu, a więc czy naprawdę dopiero po Mikołajkach można zacząć śpiewać piosenki świąteczne, a kolędy po raz pierwszy w czasie pasterki? Jak to wygląda w świecie muzyków?

Od kiedy można śpiewać kolędy i piosenki świąteczne? Nauka śpiewu

Ucząc się śpiewu należy mieć świadomość tego, że by dobrze wykonać piosenkę świąteczną lub kolędę (lub jakąkolwiek inną piosenkę czy utwór wokalny) potrzebny jest czas. Na początku należy dokładnie rozczytać utwór, zapoznać się się melodią, następnie skupić się na odpowiednim frazowaniu, wydobyciu z utworu każdego punktu kulminacyjnego, napięcia emocjonalnego czy crescendo lub diminuendo, w międzyczasie należy również skupić się na konkretnych zagadnieniach technicznych: oddech, otwarcie krtani, odpowiedni rezonans, ciśnienie podgłośniowe itp. Dopiero po przepracowaniu materiału muzycznego, techniki wokalnej oraz interpretacji wokalista jest gotowy, by cieszyć się z wykonywania utworu.

Od kiedy można śpiewać kolędy i piosenki świąteczne? Wśród nauczycieli śpiewu czy muzyków nie ma określonej daty, a przepisami „kościelnymi” czy tradycją pod tym względem niestety nie można się sugerować, gdyż czas ten nie zakłada muzycznego przygotowania do Świąt, a jedynie moment, gdy można publicznie wykonywać kolędy w czasie koncertów czy uroczystości kościelnych.

Od kiedy można śpiewać kolędy i piosenki świąteczne? Przygotowania do Świąt

Chcąc wydać płytę z kolędami zdarza się, że kolędy śpiewa się wtedy, gdy za oknem jest upał i lato w pełni i nikogo to nie dziwi. Podobnie jest z zespołami wokalnymi, profesjonalnymi muzykami – do koncertów kolęd należy się odpowiednio przygotować, a to trwa czasem i wiele tygodni czy nawet kilka miesięcy. Wszystkie chóry i zespoły wokalne swoje muzyczne przygotowania do Świąt rozpoczynają w listopadzie (choć ja osobiście uważam, że jest zdecydowanie za późno, by dobrze opanować repertuar). Każdy muzyk sam decyduje o tym, kiedy rozpoczyna pracę na repertuarem świątecznym – jedni potrzebują więcej czasu, a inni potrzebują wokół świątecznego klimatu, by mieć motywację do pracy.

Od kiedy można śpiewać kolędy i piosenki świąteczne? Akademia Śpiewu

A od kiedy śpiewa się kolędy i piosenki świąteczne w Akademii Śpiewu?

To dosyć zabawne, ale zauważam, że z każdym rokiem muzyczne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia zaczynam coraz wcześniej 😉 Pamiętam kilka lat temu, gdy wstydziłam się otwierać okno, gdy z uczniami trenowałam kolędy w listopadzie, a aktualnie pod koniec września w Akademii słychać było pierwsze dźwięki Adeste Fideles. Nowi uczniowie często są zaskoczeni, że za oknem jest ponad 20 stopni, piękna polska jesień, a u mnie już nastrój świąteczny w pełni. Piosenki świąteczne i kolędy są świetnym materiałem do ćwiczeń techniki, frazowania i innych elementów, a do tego są takie przyjemne i zachwycające, więc dążę do tego, by każdy z moich uczniów posiadał bogaty repertuar świąteczny.

Chcesz dobrze muzycznie przygotować się do Świąt? Śpiewaj już piosenki świąteczne oraz kolędy;) Nie ograniczaj się żadnymi datami 😉