Powrót do nauki śpiewu 

Myślisz, że do nauki śpiewu nie da się wrócić po latach? Uważasz, że powrót do nauki śpiewu po latach może być zbyt trudny? Zastanawiasz się czy jest sens wracać do czegoś, co już raz się nie udało? Myślisz, że tym razem będziesz mieć w sobie wystarczająco dużo sił, by wytrwać w nauce śpiewu? Właśnie zastanawiasz się nad powrotem do nauki śpiewu po latach? Pojawiają się w Twojej głowie myśli, jak zareaguje na taką decyzję Twój dawny nauczyciel lub nawet najbliżsi? Masz wiele wątpliwości myśląc o tym, by zaliczyć wielki powrót do nauki śpiewu po latach?

Być może uczestniczyłeś już kiedyś w lekcji śpiewu albo nawet uczyłeś się dłużej. Z jakiś powodów nie kontynuowałeś nauki śpiewu, a teraz znów w głowie pojawiły się myśli, by wrócić na zajęcia wokalne. Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy to ma sens, czy masz po co znów dzwonić do dawnego pedagoga i prosić o ustalenie terminu zajęć, może masz obawy, że historia się powtórzy i nic z tej współpracy nie wyjdzie. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj powód wcześniejszej rezygnacji, czy zrezygnowałeś bo zaskoczyło Cię to, jak wygląda prawdziwa nauka śpiewu, ilość nowych rzeczy do opanowania, postawa nauczyciela, zbyt wiele słów krytyki lub nie czułeś odpowiedniej motywacji do rozwoju tej pasji.

Czy powrót do lekcji śpiewu po latach ma sens? Czy powrót do dawnego nauczyciela jest dobrą decyzją?

Mówi się często, że „nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki” – uwielbiamy to powiedzenie i mówimy je praktycznie przy każdej okazji: gdy koleżanka płacze nam, że zerwał z nią chłopak i zastanawia się, jak mogłaby odzyskać miłość życia, gdy po wielu latach przyjaciele znów próbują nawiązać bliższą relację, gdy ex narzeczeni po jakimś czasie postanawiają się umówić na randkę, gdy walczymy o jakąś ważną relację, gdy pojawiają się trudności. Jest to idealny powód, by odpuścić, nie próbować, nie ratować, nie starać się, nie angażować się, nie wybaczać i nic nie robić. Niestety większość z nas używa go nieprawidłowo. Pozwolę sobie przytoczyć historię w dużym skrócie:

Heraklit był przekonany o zmienności i zjawiskowości rzeczy w przyrodzie. Ten obraz zmienności stanowiła dla niego rzeka. Głosił, że wszystko płynie („Panta rhei”), że nic nie trwa i nie stoi w miejscu oraz „niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki”, bo już inne napłynęły do niej wody, co przerobiono na: Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, pomijając ważną część mówiącą o tym, że rzeka nigdy nie jest taka sama, gdyż ciągle się zmienia, płynąc. W powiedzeniu chodzi więc o rzekę, a nie o nas. Nikt nam nie sugeruje, że mamy po jednej porażce się poddawać, nie dawać nikomu drugiej czy trzeciej szansy, lecz ma jedynie uświadamiać, że ciągle wszystko wokół się zmienia – pogoda, nastroje, sytuacja życiowa, zainteresowania, ludzie wokół, my się zmieniamy – mamy inne poglądy niż jakiś czas temu, inaczej się zachowujemy, inaczej reagujemy, inne rzeczy są dla nas ważne, do innych celów dążymy, z innymi ludźmi chcemy przebywać, inne aktywności preferujemy czy inne cechy u nas przeważają. Nic nie jest stałe.

Być może kilka miesięcy lub lat temu nie byłeś gotowy psychicznie na rozpoczęcie nauki śpiewu, na przyjęcie konstruktywnej krytyki, na zaangażowanie się w naukę śpiewu, na zaufanie nauczycielowi czy na nawiązanie z nim pewnego rodzaju więzi nauczyciel – uczeń.

Tutaj jak najbardziej obowiązuje powiedzenie: Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, rzeka nigdy nie jest taka sama, gdyż ciągle się zmienia, płynąc. W związku z tym śmiało możesz wrócić do tego samego nauczyciela – będzie inaczej, być może będą obowiązywać inne zasady współpracy, zmieniona zostaje forma zajęć, a nawet sala czy adres, nauczyciel może mówić inaczej i w inny sposób tłumaczyć zagadnienia, ale przecież wszystko się zmienia. Ty również teraz posiadasz większe doświadczenie życiowe, wiesz czego chcesz, jesteś już bardziej świadomy swojego głosu, jego problemów i gotowy pracować nad swoimi słabościami.

Śmiało możesz wchodzić do tej rzeki, będzie ona miała inną wodę, pewnie będzie inna pogoda, pora roku, a nawet roślinność… będzie inaczej, ale czy inaczej musi oznaczać, że gorzej?

Jeżeli czujesz, że to odpowiedni moment, by powrócić do nauki śpiewu, zawalczyć i zaangażować się to śmiało!