W jakim wieku zacząć śpiewać?

W jakim wieku zacząć śpiewać

W jakim wieku zacząć śpiewać? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy dostrzegają w swoich pociechach potencjał wokalny lub dziecko wyraźnie wykazuje zainteresowanie śpiewem, jak np. chodzi ciągle po domu i śpiewa, bierze dezodorant i udaje, że posiada mikrofon, z ogromnym zaangażowaniem obserwuje karierę młodych wokalistek, obowiązkowo śledzi każdy muzyczny program dla dzieci czy nawet coś wspomina o tym, że chciałoby uczyć się śpiewu, występować na scenie i w przyszłości zostać piosenkarzem lub piosenkarką.

W jakim wieku zacząć śpiewać?

Należy podkreślić, że naukę śpiewu można rozpocząć w każdym wieku, lecz do profesjonalnej pracy z pedagogiem dziecko musi być na odpowiednim poziomie pod względem koordynacji, samodyscypliny czy psychiki. Oczywiście można zadbać o rozwój wokalny dziecka już w wieku 2 lat poprzez puszczanie odpowiedniej muzyki, śpiewanie z nim i zachęcanie do śpiewania, nauki prostych piosenek dopasowanych do poziomu dziecka, pokazanie mu, że śpiew jest naturalną czynnością, której nie należy się wstydzić, że śmiało może w domu śpiewać, jeśli tylko ma ochotę, że poprzez śpiew może wyrażać różne emocje: radość, smutek, że można śpiewać też piosenki o czymś – o ulubionej postaci z bajki, o kotku czy piesku. Można też spróbować samodzielnie stworzyć z dzieckiem piosenkę (oczywiście opierając ją na popularnej melodii) o własnej rodzinie, ulubionych zabawkach dziecka czy o tym, co aktualnie widzi. Niestety dorośli wstydzą się śpiewać, co też jest wpajane dzieciom – nie wolno im śpiewać na ulicy, w parku, w piaskownicy, a jedyną okazją do śpiewania są zajęcia w przedszkolu czy występ dla rodziców lub dziadków. Śpiewanie przedstawiane jest jako wyjątkowa czynność, a powinniśmy sprawić, by dziecko czuło, że śpiew i muzyka są częścią życia, czymś normalnym. Małe dziecko można umuzykalniać od samego początku – tutaj nie ma ograniczeń, jeżeli rodzic potrafi śpiewać, to sytuacja jest idealna, a co jeśli chcesz śpiewać z dzieckiem, lecz nie potrafisz? Zawsze możesz nauczyć się śpiewać lub zadbać o to, by opiekunka Twojego dziecka posiadała odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, by śpiewać z Twoim maluchem.

W jakim wieku zacząć śpiewać? Od jakiego wieku można uczęszczać na lekcje śpiewu?

Warunkiem do rozpoczęcia profesjonalnej nauki śpiewu jest płynna mowa, brak trudności w operowaniu aparatem artykulacyjnym, kontrolowanie otwarcia ust czy wykonywanie prostych poleceń, jak np. zrób dzióbek, wysyłaj buziaczki, otwórz buzię na rybkę. Jeżeli dziecko jest w stanie wykonywać polecenia nauczyciela, to można pomyśleć o nauce śpiewu. Oczywiście mam na myśli profesjonalną naukę śpiewu, a nie zajęcia w formie zabawy, które często są organizowane w ramach zajęć w przedszkolu czy w pierwszych klasach szkoły.

W jakim wieku zacząć śpiewać? Czy dziewczynki i chłopcy mogą zacząć naukę w tym samym wieku?

Dziewczynki naukę śpiewu mogą rozpocząć już w wieku ok 7 lat i jest to dobry wiek, zaś chłopcy naukę śpiewu powinni rozpocząć w wieku 10 lat. Z czego wynika taka różnica wieku? Dziewczynki szybciej zaczynają mówić, z większą łatwością posługują się aparatem artykulacyjnym, są też często bardziej otwarte, spontaniczne i chętne do artystycznych zajęć, potrafią też wcześniej niż chłopcy skupić się na jednej czynności i podczas śpiewania nie są tak nieśmiałe. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy chłopcy w wieku 7 lat płynnie mówią, nie mają trudności z artykulacją trudniejszych zbitek czy koordynacją ruchową z zakresu aparatu artykulacyjnego, lecz to statystyczne dane na podstawie własnych doświadczeń w nauczaniu dzieci. Czas rozpoczęcia nauki śpiewu powinien być dostosowywany indywidualnie do charakteru, temperamentu i poziomu dziecka. Niektóre 5 – latki poradzą sobie doskonale na lekcji śpiewu zaś inne 8 latki mogą mieć trudności z rozwojem wokalnym.

W jakim wieku zacząć śpiewać?

Warto do tematu podejść indywidualnie. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy Twoje dziecko jest już gotowe na naukę śpiewu, umów się na zajęcia z doświadczonym nauczycielem i przekonasz się, czy to dobry moment na rozpoczęcie nauki śpiewu.