Nauka śpiewu

Konsultacje wokalne

Zjawisko rezonansu w mowie i śpiewie

Zjawisko rezonansu w mowie i śpiewie to zagadnienie zaliczane do najbardziej złożonych i skomplikowanych, a także najczęściej mylnie rozumianych. Zjawisko rezonansu ma swoje działanie nie tylko w śpiewie, lecz również w mowie oraz oczywiście w grze na instrumentach. Każdy z nas wie jak wygląda gitara – to drewniane “pudło” jest właśnie miejscem, gdzie wytwarzany jest rezonans, w ludzkim ciele również istnieją takie magiczne “pudełka”. Dla wokalistów pojęcie rezonansu jest znane, ale mówcy i osoby używające głosu (czyli wszyscy) nie jesteśmy świadomi tego, że na brzmienie głosu ma wpływ właśnie to zjawisko.

Zjawisko rezonansu w mowie i śpiewie – teoria

Rezonowanie – polega na wzmacnianiu dźwięku za pomocą specjalnych przestrzeni rezonacyjnych (rezonatorów). Są nimi te części ciała, które posiadają zdolność przyjmowania i przekazywania energii drgań oraz ulegają współbrzmieniu, np. chrząstki, kości płaskie i cienkie.

Być może, czytając tę definicję, miałeś wrażenie, że to jakaś dziwna, niestworzona teoria, ale opisane zjawisko naprawdę istnieje. Każdy dźwięk, by mógł prawidłowo rozbrzmieć, potrzebuje przestrzeni rezonacyjnych. Wydaje Ci się, że są to sprawy, na które nie masz wpływu? Nic bardziej mylnego. Każdy z nas może przecież decydować o tym, jak brzmi, a jest to możliwe właśnie dzięki „wkładaniu” dźwięku w poszczególne przestrzenie ciała. Od tego, jaka przestrzeń przyjmuje drgania emitowanej fali dźwiękowej, zależy siła, barwa i charakter głosu. Przykładowo ja potrafię wypowiedzieć zdanie jak małe dziecko, słodka dziewczynka, pewna siebie babeczka czy surowa nauczycielka. Zmieniając swój głos, wykorzystuję właśnie konkretne rezonatory. Reasumując – to ja decyduję o tym, gdzie rezonuje mój dźwięk. Oczywiście jeżeli nie posiadam odpowiedniej wiedzy oraz praktyki w dziedzinie emisji głosu, to wówczas mój organizm sam wybiera sobie główne rezonatory, niestety często te niewłaściwe. W taki sposób powstaje bardzo popularny i drażniący dla otoczenia błąd emisyjny w postaci nosowania. Z pewnością znasz kogoś, kto mówi lub śpiewa przez nos. Brzmi to bardzo irytująco, prawda? A wystarczyłoby nauczyć się, jak skierować dźwięk do odpowiedniej przestrzeni rezonacyjnej i głos zdecydowanie zyskałby na jakości.

Zjawisko rezonansu w mowie i śpiewie – wpływ na brzmienie głosu

Odpowiedni rezonans jest bazą dla zmiany brzmienia, a świadome wykorzystywanie konkretnych przestrzeni może znacząco wpłynąć na plastyczność głosu. W mowie wykorzystywane są głównie rezonatory dolne (klatka piersiowa wraz ze znajdującymi się w niej płucami, oskrzelami i tchawicą), natomiast podczas śpiewu działają również rezonatory górne (jama gardłowa, ustna, nosowa, jamy boczne nosa, czyli tzw. nasada). Podczas prawidłowej emisji głosu niezbędna jest równowaga w wykorzystywaniu poszczególnych rezonatorów. Zjawisko rezonansu jest kluczowe zarówno w mowie, jak i śpiewie, stanowi warunek do uzyskania pięknego, mocnego i szlachetnego brzmienia.

Wybierz temat wiadomości

Dołącz do Akademii Śpiewu

Poszukujesz profesjonalnego nauczyciela emisji głosu? Napisz do doświadczonej specjalistki w dziedzinie śpiewu, mowy oraz rehabilitacji głosu i porozmawiajmy o Twoim głosie. Dowiedz się, jak skutecznie poprawić Twoją mowę, rozwinąć się wokalnie i spełnić marzenia o pięknym i zdrowym głosie. Specjalnie dla Ciebie zostanie przygotowany specjalny plan pracy nad głosem dostosowany do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz możliwości.