Prawidłowa emisja głosu
Prawidłowa emisja głosu to nauka, skupiająca się na realizacji określonych zasad i reguł, w celu uzyskania dobrego brzmienia głosu, przy zachowaniu go w dobrej kondycji i zdrowiu. Tematyka emisji głosu, czyli wydobywania głosu na zewnątrz, dotyczy przede wszystkim osób pracujących nim zawodowo, czyli śpiewaków, piosenkarzy, nauczycieli, mówców, dziennikarzy, aktorów. W związku z ogromnym zainteresowaniem dziedziną jaką jest prawidłowa emisja głosu, również osoby, które w codziennym życiu nie wykorzystują mowy czy śpiewu tak intensywnie, pragną zyskać wiedzę i umiejętności właściwego operowania narządami biorącymi czynny udział w procesie wytwarzania i rozbrzmiewania dźwięku.
Prawidłowa emisja głosu zyskuje na popularności
Prawidłowa emisja głosu obejmuje emisję śpiewaną oraz mówioną. Głos to zjawisko niezwykle ważne dla każdego człowieka, gdyż przede wszystkim służy do komunikacji językowej, a więc bierze udział w porozumiewaniu się z ludźmi.
Impulsem do ogólnej, społecznej wręcz fascynacji śpiewem są z pewnością media, liczne programy rozrywkowe, gdzie coraz częściej pojawiają się specjaliści (profesjonalni trenerzy wokalni), którzy podkreślają konieczność właściwego posługiwania się głosem, w celu uzyskania wymarzonego brzmienia czy zachowania aparatu głosowego w dobrej kondycji przez wiele lat. Kolejną przyczyną jest coraz większa świadomość społeczeństwa, że na ogólny wizerunek i odbiór przez innych ludzi, wpływa nie tylko wygląd, wykształcenie, lecz również głos. Natomiast potrzeba uwalniania emocji jest bodźcem do zainteresowania śpiewem, który jest najbardziej naturalną i organiczną, powszechną i dostępną formą czynnego uprawiania muzyki. Stąd też amatorzy szukający kontaktu ze sztuką wybierają śpiew jako formę wyrażania samych siebie. Świadoma praca nad głosem, chęć nauki prawidłowej emisji głosu wynika z panującej tendencji do kształcenia się w tej dziedzinie, rozwijania swoich pasji, chęci samorozwoju, lecz również ze świadomości roli profilaktyki w zapobieganiu chorobom aparatu głosowego.
Prawidłowa emisja głosu – główne problemy
Prawidłowa emisja głosu zarówno w mowie, jak i śpiewie jest procesem niezwykle złożonym, ergo amatorzy, którzy pragną kształcić się z zakresu tej dziedziny, udają się do profesjonalnych nauczycieli śpiewu, których zadaniem jest przekazanie swojej naukowej wiedzy w sposób przystępny i zrozumiały, również dla osób bez wykształcenia muzycznego. Podczas nauki zazwyczaj głównym problemem jest skoordynowanie wszystkich jej elementów, toteż rozwój wymaga czasu, skupienia, czasem wyrzeczeń lub nawet zmiany stylu życia, by przestrzegać zasad higieny głosu. Ponadto problematyczne jest również właściwe rozumienie podstawowych zagadnień prawidłowej emisji głosu jak: oddech, rezonans, praca aparatu artykulacyjnego, fonacja, impostacja głosu – często nadmierne upodobanie jednego z tematów sprawia, że wokalista lub mówca nadmiernie napina części ciała, które w czasie prawidłowej emisji głosu powinny być rozluźnione. Kolejnym problemem w czasie nauki prawidłowej emisji głosu jest cierpliwość, której brak powoduje zmniejszenie motywacji, gorsze samopoczucie psychiczne, a to ma ogromne znaczenie na funkcjonowanie całego organizmu, który w czasie fonacji staje się instrumentem (zarówno w mowie, jak i w śpiewie).
Właściwa emisja głosu jest podstawą do tego, by odpowiednio mówić i śpiewać, jest tez przejawem troski o jakość głosu, jego brzmienie, lecz przede wszystkim zdrowie. Naukę prawidłowej emisji głosu można rozpocząć w każdym momencie, niezależnie od wieku czy istniejących już (złych) nawyków. Warto uczyć się emisji głosu!