Jak nauczyć się śpiewać
Jak nauczyć się śpiewać? Co mam zrobić żeby przestać fałszować? Jak nauczyć się śpiewać jak… (tu pada nazwisko gwiazdy)? Jak rozpocząć naukę śpiewu? Czy można nauczyć się śpiewać?
Jak nauczyć się śpiewać – to najczęściej zadawane pytania związane z nauką śpiewu. I nic dziwnego – edukacja muzyczna jaką otrzymujemy w szkole niestety nie odpowiada na żadne z postawionych powyżej pytań. Dlaczego? Niestety zajęcia muzyczne, taneczne i artystyczne nie są tematami rozwiniętymi na odpowiednim poziomie, dlatego w dorosłym (lub prawie dorosłym) życiu część z nas rozpoczyna samodzielne zgłębianie tematu, lecz często w nieodpowiedni sposób.
Jak nauczyć się śpiewać Uważaj na pułapki
Co znaczy nieodpowiednie podejście czy próby otrzymania odpowiedzi na nurtujące pytania związane ze śpiewem? Interesując się pewnym tematem z reguły popadamy w szał emocji, chcemy natychmiast dowiedzieć się wszystkiego na interesujące nas zagadnienie oraz oczywiście ekspresowo zdobyć nowe umiejętności. Ze względu na brak wiedzy na temat emisji głosu, doświadczenia czy cierpliwości (i często również czasu wolnego) rozpoczynają się samodzielne próby zgłębienia tematu, które w ostateczności doprowadzają albo do dziwnych teorii dotyczących nauki śpiewu albo do ogromnych błędów emisyjnych lub nawet patologii głosu. Jak do każdego tematu, również do nauki śpiewu należy podejść z odpowiednim rozsądkiem i spokojem. Czy ktoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sportem decyduje się na codzienne treningi i dźwiganie ogromnych sztang? Niee! Rozpoczynamy stopniowo wdrażać się w temat sportu i zmieniać dotychczasowe nawyki. Ucząc się śpiewu również pracujemy ciałem (i głową) podobnie jak w sporcie. I obowiązują nas podobne zasady.
Jak nauczyć się śpiewać – zasady
- Odpowiednia motywacja kluczem do sukcesu.
- Właściwa literatura wspomaga rozwój, ale śpiew to praktyka.
- Dobry nauczyciel i przyjaciel podstawą rozwoju wokalnego.
- Znajomość podstawowych zasad prawidłowej emisji głosu.
- Troska o głos jako o najcenniejszy instrument.
- Dobra rozgrzewka podstawą.
- Dieta jest ważna
- Ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe i emisyjne codziennymi obowiązkami wokalisty.
- Odpowiednie nastawienie psychiczne wokalisty.
- Przygotowanie do kryzysu wokalnego.
- Wybór odpowiedniego repertuaru.
- Wyrażanie emocji w śpiewie.
Rozpoczynając naukę śpiewu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych przedstawionych powyżej aspektów, które mogą przyczynić się do przyspieszenia lub spowolnienia procesu nauczania, a w niektórych przypadkach niestety bywają zupełnie ignorowane w procesie edukacyjnym.
O zasadach, jak nauczyć się śpiewać opowiadam również na swoim kanale Youtube oraz Spotify.
Pamiętaj, że rozpoczynając naukę śpiewu zaczynasz piękną przygodę i możesz osiągnąć sukces, ale do tego potrzebna jest odpowiednia motywacja, wiedza teoretyczna i praktyczna oraz pomoc profesjonalnego nauczyciela.