Jak sprawdzić jaki się ma głos?
Zastanawiasz się, jak sprawdzić jaki się ma głos? Czy możesz samodzielnie ocenić swój rodzaj głosu? Na co powinieneś zwrócić uwagę? Jak sprawdzić barwę czy skalę głosu? Chcesz lepiej poznać swój głos? Głos jest instrumentem, a każdy instrument muzyczny ma swoją nazwę, konkretną skalę, barwę, charakterystyczne brzmienie, nośność, dedykowany repertuar czy nawet przeznaczenie: niektóre instrumenty mają kluczową rolę, są solowe, zaś inne są akompaniujące, czyli towarzyszące. Każdy instrument zaliczany jest do konkretnej sekcji instrumentalnej. W świecie instrumentów wszystko jest poukładane, nazwane i konkretne. W świecie wokalnym również istnieją podziały na konkretne głosy.
Samodzielne sprawdzenie głosu nie jest proste, ale jest kilka zagadnień, które początkujący wokalista – amator może śmiało zrecenzować. Jeśli zaś chcesz otrzymać profesjonalną ocenę, czyli diagnozę swojego głosu, wtedy warto skorzystać z konsultacji u specjalisty.
Jak sprawdzić jaki się ma głos – porada
Jeśli chcesz sprawdzić, jaki masz głos, w pierwszej kolejności powinieneś zapoznać się z podstawowymi zasadami prawidłowej emisji głosu, zgłębić podstawowe zagadnienia wokalne takie jak: oddech, rezonans, fonacja czy artykulacja. Dopiero wówczas będziesz w stanie określić, jaki masz głos.
Skala głosu
Skala głosu czy zakres dźwięków, który jest w stanie swobodnie wyśpiewać wokalista. Dla wielu, jest to główny wyznacznik poziomu wokalnego, talentu czy postępów. Niektórzy trenerzy wokalni uważają, że skala głosu jest wskaźnikiem ilości pracy włożonej w naukę, prawidłowości, odpowiedniego oddechu czy opanowanie wielu zagadnień technicznych. Skala głosu w dużej mierze jest zależna od budowy aparatu głosowego i oczywiście w toku nauki „przyjemnym skutkiem ubocznym” jest jej poszerzenie, lecz nigdy skala głosu nie powinna być celem lub naszą miarką umiejętności wokalnych. Skalę głosu można sprawdzić kontrolując przy pianinie lub programie wysokości dźwięków, następnie policzyć ile to oktaw i już – bardzo proste. Zbyt banalne, aby mogło być jakimkolwiek świadectwem umiejętności wokalisty.
Barwa głosu
Barwa głosu to charakterystyczne cechy głosu, zależne od wykorzystywania konkretnych przestrzeni rezonacyjnych oraz od ich budowy i oczywiście zdrowia. W podstawowej kategoryzacji można wyróżnić barwy:
- Jasna
- Ciemna
- Głęboka
- Płaska
- Nosowa
Każdy człowiek posiada swoją naturalną barwę głosu, lecz nie jest ona czymś stałym i niezmiennym, co więcej bardzo łatwo ją modyfikować nawet w czasie kilku sekund za pomocą świadomej pracy rezonatorów.
W celu odkrycia barwy głosu najlepiej nagrać fragment ćwiczenia emisyjnego (gamy) i zastanowić się, czy głos brzmi wesoło, smutno czy krzykliwie. Gdy w ogólnej ocenie śpiewasz wesoło, wtedy głos ma jasną barwę i odwrotnie, gdy smutno, poważnie, wtedy barwa jest ciemna. Bardzo często barwa głosu mylona jest ze skalą – niski dźwięk nie jest synonimem głębokiej barwy głosu.
Rodzaj głosu
Głównym kryterium w klasyfikacji głosów jest zawsze określenie jego rodzaju.
Głosy dzielimy na męskie, żeńskie i dziecięce.
Podstawowy podział głosów męskich (od najniższego)
- Bas
- Baryton
- Tenor
Podstawowy podział głosów żeńskich (od najniższego):
- Alt
- Mezzosopran
- Sopran
Warto zapamiętać, że każdy z powyższych rodzajów głosu ma jeszcze swoje podkategorie. Podstawowym czynnikiem klasyfikującym głos do danej kategorii jest: skala i barwa głosu. Rodzaj głosu należy określać dopiero po okresie mutacji (zarówno u dziewczynek, jak i chłopców), a także po opanowaniu naprawdę podstawowych zasad prawidłowej emisji głosu, czyli właściwego otwarcia ust, oddechu i pracy strun głosowych. Próby klasyfikacji głosów niewyszkolonych często nie wychodzą pozytywnie i nie przedstawiają prawdy. Dlatego właśnie na pierwszej lekcji śpiewu nauczyciel nie może ocenić głosu w 100%, gdyż w toku nauki może okazać się, iż skala głosu, barwa czy możliwości głosowe uległy radykalnej zmianie. Każdy pedagog jest w stanie przypuszczać, jak rozwinie się dany uczeń, ale nigdy nie ma się gwarancji.
Jak sprawdzić jaki się ma głos? Cel
Głównym celem sprawdzenia, jakim się jest głosem jest zwykła ciekawość i jeśli to ona jest przyczyną poszukiwania poradnika pt. Jakim głosem jestem, wówczas nie jest to w żaden sposób krzywdzące czy negatywnie oddziaływujące na Ciebie, lecz jeśli chcesz sprawdzić jaki masz głos, by kontrolować swoje samodzielne działania w zakresie samoszkolenia z emisji głosu, wtedy „suche” ocenianie postępów poprzez liczenie ilości dźwięków czy możliwości dotyczące głośności śpiewu lub pojawienia się bądź nie vibrato, może nie tylko Cię zdemotywować lub dać fałszywy obraz Twojego głosu, ale przede wszystkim Twojego poziomu wokalnego czy nawet zdrowia aparatu głosowego. Warto poznać swój głos, lecz sprawdzanie go czy ocenianie po kilku lekcjach śpiewu lub nawet po miesiącu czy dwóch nauki to zupełnie bezcelowe działania i tracenie energii na coś, co nic nie wnosi. Uczęszczając na naukę śpiewu lub pracując samodzielnie nad swoim głosem nie bierze się udziału w konkursie „Kto ma większą skalę głosu”. Skala głosu nie świadczy ani o umiejętności czystego trafiania w dźwięki, ani o pięknej barwie czy śpiewie takim, że publiczność będzie zachwycona czy wzruszona.
Poznawaj swój głos z głową!